Contact Us

West Campus
P: 303.691.2384
F: 303.226.5529

East Campus
P: 303.338.4110
F: 303.338.4129

Locations

West Campus
801 Yosemite St.
Denver, CO 80230

East Campus
17101 East Ohio Dr.
Aurora, CO 80017

Team VCS East

Leadership Team

{image:alt_text}
Jay Cerny

Executive Director

Email
{image:alt_text}
Emily Van Luit

Elementary Principal

Email
{image:alt_text}
Angela Schendel Keedy

Secondary Principal

Email
{image:alt_text}
Marvra Winner

Elementary Assistant Principal

Email
{image:alt_text}
Troy Stevens

Secondary Assistant Principal

Email
{image:alt_text}
Elisha Davis

Special Education Director

Email

Office Staff

{image:alt_text}
Wendy Holtz

Administrative Coordinator

Email
{image:alt_text}
Destiny Torres

Administrative Assistant

Email
{image:alt_text}
Eskedar Zewdu

Administrative Assitant

Email
{image:alt_text}
Nathan Bryant

IT Coordinator

Email
{image:alt_text}
Dennis Steele

Business Manager

Email
{image:alt_text}
Katie Buckman

RN

Email
{image:alt_text}
Jessica Nieves

Health Assistant

Email

Elementary Teachers

{image:alt_text}
Carolyn Sudan

KA

Email Class Page
{image:alt_text}
Ryan Denning

KB

Email Class Page
{image:alt_text}
Jennifer Howsare

KC

Email Class Page
{image:alt_text}
Richelle Curry

1A

Email Class Page
{image:alt_text}
Tracy Flint

1B

Email Class Page
{image:alt_text}
Chelsea Dome

1C

Email Class Page
{image:alt_text}
Lisa Eklund

2A

Email Class Page
{image:alt_text}
Cassandra Rodriguez

2B

Email Class Page
{image:alt_text}
Apryle Bullock

2C

Email Class Page
{image:alt_text}
Karianne Ouellette

3A

Email Class Page
{image:alt_text}
Alyssa Howell

3B

Email Class Page
{image:alt_text}
Kasey Frey

3C

Email Class Page
{image:alt_text}
Charlie Greenlee

4A

Email Class Page
{image:alt_text}
Katy Gauthier

4B

Email Class Page
{image:alt_text}
Jennifer Welch

4C

Email Class Page
{image:alt_text}
Lindsey Henke

5A

Email Class Page
{image:alt_text}
Francesca Karkoski

5B

Email Class Page
{image:alt_text}
Jenny Young

5C

Email Class Page
{image:alt_text}
Jessica Seiter

Elementary Art

Email Class Page
{image:alt_text}
Katelyn Domman

Elementary Music

Email Class Page
{image:alt_text}
Jackie Tilkens

Elementary Physical Education

Email Class Page
{image:alt_text}
Rachel Hamilton

Elementary Technology

Email Class Page
{image:alt_text}
Jeanne Easton

K-2 Special Education

Email
{image:alt_text}
Nikki Robertson

3-5 Special Education

Email

Secondary Teachers

{image:alt_text}
Carrie Herring

Secondary Language Arts

Email Class Page
{image:alt_text}
Ryan Moore

Secondary Language Arts

Email Class Page
{image:alt_text}
Tyler Peel

Secondary Language Arts

Email Class Page
{image:alt_text}
Naomi Cher

Secondary ELD & Grammar

Email Class Page
{image:alt_text}
Bryan Bird

Secondary History

Email Class Page
{image:alt_text}
Francis Xavier

Secondary History

Email Class Page
{image:alt_text}
Alexander Reiman

Secondary History & Academic Counselor

Email Class Page
{image:alt_text}
Tawnie Fotter

Secondary Philosophy

Email Class Page
{image:alt_text}
Paul Coleman

Secondary Math

Email Class Page
{image:alt_text}
Brittany Hull

Secondary Math

Email Class Page
{image:alt_text}
James Stafford

Secondary Math

Email Class Page
{image:alt_text}
Myriam Cruz

Secondary Science

Email Class Page
{image:alt_text}
Bernadette Drees

Secondary Science

Email Class Page
{image:alt_text}
McKenzee Gilmore

Secondary Science

Email Class Page
{image:alt_text}
Jessica Stayton

Secondary Latin

Email Class Page
{image:alt_text}
Rosa Vega

Secondary Spanish

Email Class Page
{image:alt_text}
Lori Tryba-Detrick

Secondary Art

Email Class Page
{image:alt_text}
Aaron Carnahan

Secondary Instrumental Music

Email Class Page
{image:alt_text}
Julia Wirth

Secondary Vocal Music

Email Class Page
{image:alt_text}
Victoria Fregoso

Secondary PE, Health & Dance

Email Class Page
{image:alt_text}
Patricia Gallegos

Secondary Technology

Email Class Page
{image:alt_text}
Kristie Scott

6-8 Special Education Teacher

Email
{image:alt_text}
Joshua Kreunen

9-12 Special Education

Email

Support Staff

{image:alt_text}
Brandy Anderson

KA Educational Assistant

Email Class Page
{image:alt_text}
Karen Garrett

KB Educational Assistant

Email Class Page
{image:alt_text}
Kaysha Collins

KC Educational Assistant

Email
{image:alt_text}
Christine Parsons

1A Educational Assistant

Email Class Page
{image:alt_text}
Kathleen Farley

1B Educational Assistant

Email Class Page
{image:alt_text}
Erika Sandoval

1C Educational Assistant

Email Class Page
{image:alt_text}
Apryle Snowden

2nd Grade Educational Assistant

Email Class Page
{image:alt_text}
Rachel Minero

2nd Grade Educational Assistant

Email Class Page
{image:alt_text}
Ryan Seaman

3rd Grade Educational Assistant

Email Class Page
{image:alt_text}
Jennie Gillespie

4th Grade Educational Assistant

Email Class Page
{image:alt_text}
Sherry Morrison

5th Grade Educational Assistant

Email Class Page
{image:alt_text}
Juliana Freelong

Paraprofessional

Email
{image:alt_text}
Jill Kim

Paraprofessional

Email Class Page
{image:alt_text}
Megan Kruljac

Paraprofessional

Email
{image:alt_text}
Steven Reinartz

Paraprofessional

Email

Student Services

{image:alt_text}
Elisha Davis

Special Education Director

Email
{image:alt_text}
Linda Richardson

ELD Coordinator

Email
{image:alt_text}
Caroline DuBreuil

Social Worker

Email
{image:alt_text}
Courtney Hutchinson

School Psychologist

Email
{image:alt_text}
Robin Toms

Occupational Therapist

Email
{image:alt_text}
Katie Jenkins

Physical Therapist

Email
{image:alt_text}
Kelsey Rygh

Speech Language Pathologist

Email
{image:alt_text}
Corey Ongay

Speech Language Pathologist Assistant

Email